Majowe Święta

Pamiętajmy o ważnych wydarzeniach, które są powodem tzw. majówki w naszym kraju.

2 maja Dzień Flagi – wywieśmy flagi o biało czerwonych barwach, odśpiewajmy hymn państwowy w gronie rodzinnym i nie zapominajmy o modlitwie za ludzi, którzy borykają się z problemem bezrobocia, bo 1 maja także związany jest z Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy.

3 maja Rocznica uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja jest świętem narodowym. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 Sejm Ustawodawczy uchwalił 29 kwietnia 1919 roku ten dzień jako święto i aż do 1946 roku było celebrowane w Polsce. Wtedy to władze komunistyczne zabroniły publicznego świętowania rocznicy. Dopiero przywrócono je ustawą z 6 kwietnia 1990.

W tym dniu obchodzimy zwykle uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki Polski.
3 maja 1966 r. Episkopat Polski pod przewodnictwem Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego dokonał Milenijnego Aktu Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Miłości za Wolność Kościoła w Polsce i na świecie.

Msze święte w intencji Ojczyzny celebrowane są w całej Polsce zaś Msze w parafiach organizuje się według porządku niedzielnego, ale tegoroczne obchody uroczystości NMP Królowej Polski zostały przeniesione na sobotę 2 maja 2020 r. ze względu na przypadającą 3 maja IV Niedzielę Wielkanocną.
Pamiętajmy o modlitwie za Ojczyznę!