Motywy, tropy i toposy

W ramach współpracy KLO SPSK z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach w dniu 23.03.2020r. naszą szkołę odwiedziła pani dr Magdalena Piotrowska-Grot, która w ciekawy sposób przeprowadziła wykład z języka polskiego. Tematem prezentacji były motywy, tropy i toposy literackie.

Nie zabrakło również nazwisk wielu znanych i cenionych pisarzy, takich jak np. Arystoteles, Mikołaj Rej, Homer, Carl Gustav Jung czy James Joyce. Uczniowie liceum poznali i przypomnieli sobie wiele archetypów, między innymi matki i Arkadii.

Przedstawiono im również wiele opinii, z których jedna brzmiała: Nasz tok rozumowania opiera się na schematach z czasów, w których żyjemy (C.G. Jung). Nasi uczniowie zapoznali się z motywami literackimi od starożytności aż do czasów obecnych. Była to cenna powtórka dla tegorocznych maturzystów, wszak egzamin tuż, tuż…

Z wykładu każdy wyszedł zadowolony, bo pani dr Magdalena Piotrowska-Grot opowiadała o literaturze z wielką pasją. Mamy nadzieję na ponowną współpracę i z zaciekawieniem czekamy na następny wykład Uniwersytetu Mobilnego.