Środa Popielcowa – początek Wielkiego Postu

Środa Popielcowa to pierwszy z 40-stu dni Wielkiego Postu. W tym dniu obowiązuje ścisły post, który obowiązuje osoby od 18-tego do 60-tego roku życia i oznacza trzy dozwolone posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden – do syta oraz obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych – od 14-tego roku życia. W czasie liturgii  kapłan symbolicznie posypuje głowy wiernych popiołem, pochodzącym z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku. W ten sposób podkreśla się związek pomiędzy pokutą a męką i śmiercią Jezusa Chrystusa. Kapłan wypowiada przy tym słowa: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” lub „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Szczególny wydźwięk ma fakt, że życie ziemskie mija, ale wiara, modlitwa i dobrowolne wyrzeczenia (post) oraz akty miłosierdzia pomagają osiągnąć życie wieczne.

Sama Środa Popielcowa nie jest świętem nakazanym, ale wiele osób pojawia się w kościele na mszy św. by celebrować początek przygotowań do najważniejszych świąt dla Chrześcijan – Świąt Wielkiej Nocy.

W tym roku Kościół na całym świecie podejmie w Środę Popielcową post w intencji pokoju. Zaapelował o to Papież Franciszek w czasie audiencji 23 lutego, w dzień przed rosyjską inwazją, nawiązując do dramatycznej sytuacji na Ukrainie: „Niech Królowa Pokoju zachowa świat od szaleństwa wojny!”.