Warsztaty w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego

We wtorek 12.06.2018 uczniowie naszej szkoły brali udział w warsztatach zorganizowanych przez Instytut Fizyki Uniwersytetu Śląskiego.

Były to kolejne zajęcia zorganizowane w ramach współpracy między Katolickim Liceum Ogólnokształcącym a Instytutem Fizyki.

Na początku uczniowie wysłuchali wykładu zaprezentowanego przez dr. hab. Armanda Cholewkę. Następnie zwiedzili Zakład Fizyki Medycznej. Uczniowie brali udział w zajęciach laboratoryjnych w Pracowni Termowizji, gdzie mieli możliwość zapoznania się z działaniem przenośnej kamery termowizyjnej Thermovision A40 (Filtr Systems). W kolejnej pracowni uczestniczyli w zajęciach na temat profilaktyki związanej z rakiem piersi. Poznali zastosowanie Brastera. Jest to urządzenie medyczne monitorujące rozkład temperatury w piersiach oraz rejestrujące obszary podwyższonej temperatury, które mogą świadczyć o zmianach złośliwych. Braster pozwala na komfortowe i samodzielne badanie piersi w domu. Rak piersi w naszym kraju stanowi około 20% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe. W ciągu kilku ostatnich lat zachorowalność wzrasta. Rak ten jest najczęstszym występującym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce, natomiast u mężczyzn stanowi rzadkość. Regularne badanie piersi stanowi podstawę w walce z tym rakiem, pozwalając wczesne wykrycie choroby i rozpoczęcie leczenia. Brak systematycznych badań profilaktycznych jest jednym z czynników ryzyka raka piersi.