Wymiana polsko-niemiecka

Dzień 16. września był długo wypatrywany przez wielu z nas. Chociaż niektórzy nieco stresowali się przed podjęciem nowego wyzwania, a w naszych głowach wciąż kotłowały się coraz to nowe pytania, wsiadając w tym dniu do autobusu nie kryliśmy entuzjazmu. Wszyscy bardzo cieszyliśmy się na kolejną wymianę z niemiecką szkołą w Norden.

W krótkim czasie przekonaliśmy się, że nasze wcześniejsze obawy były niepotrzebne, a nasi partnerzy z Niemiec okazali się wspaniałymi młodymi ludźmi. Już po pierwszym dniu wiedzieliśmy, że zostaną oni naszymi nowymi przyjaciółmi.

Program zaplanowany na nasz tegoroczny wyjazd był niezwykle bogaty. Pozwolił nam on poznać region, w którym przebywaliśmy – Fryzję, a także zagłębić się w jej kulturę. Nie zabrakło więc słynnej ceremonii picia fryzyjskiej herbaty, która została nam dokładnie przedstawiona w tematycznym muzeum. Mieliśmy też okazję wziąć udział w ciekawych zajęciach z oceanografem na wyspie Norderney oraz zwiedzić przepiękne miasto Bremę.

Gdy po tygodniu musieliśmy rozstać się z naszymi niemieckimi rodzinami, niektórzy z trudem powstrzymywali łzy. Poza wspaniałym bagażem doświadczeń i wspomnień do Polski wróciliśmy z nowo zawartymi przyjaźniami. Czas spędzony w Norden z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci. Tym bardziej więc z utęsknieniem czekamy na rewizytę naszych niemieckich przyjaciół, którzy odwiedzą nas już w styczniu przyszłego roku.

Dominika