„Razem na Święta” – covid nie pokrzyżował nam planów

W tradycji naszej Szkoły Adwent, to czas kiermaszów, kwest i gromadzenia prezentów, które kilka dni przed Bożym Narodzeniem, wraz ze świątecznymi życzeniami trafiają do potrzebujących.

Już w listopadzie uczniowie przygotowują stroiki, ozdoby choinkowe, świeczniki i inne świąteczne drobiazgi, które na szkolnych i miejskich kiermaszach znajdują nabywców, pomagając tym samym sfinansować naszą Świąteczną Paczkę. Na przestrzeni lat adresaci pomocy byli różni.

Kilkukrotnie, w asyście Świętego Mikołaja odwiedzaliśmy niewidome i niedowidzące dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Dąbrowie Górniczej. Również kilkukrotnie, nauczyciele i uczniowie włączali się w ogólnopolską akcję „Szlachetna Paczka”, ale równolegle, część z nas od 2015 roku, świątecznym wsparciem objęła Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w Będzinie – wybór podyktowany był trudną sytuacją finansową wielu podopiecznych.

Tegoroczny Adwent jest inny. Nie spotykamy się w Szkole. Mniej dzieci z lampionami przychodzi na roraty. Zamaskowani utrzymujemy dystans, zastanawiając się, jak długo to jeszcze potrwa? Tradycja jednak zobowiązuje, a że nasza Społeczność potrafi i chce się dzielić, to i w tym nienormalnym roku, drogą klasowych zbiórek, udało nam się zgromadzić środki i przygotować Świąteczną Paczkę.

Można rzec „jak zwykle”, bo przecież to już szósty raz, podarunki trafiły do dzieci z Będzina – 18. imiennych paczek zawierających kosmetyki, ręczniki i słodycze oraz trochę środków chemicznych i małego AGD dla wsparcia pracy ośrodka, trafiło już do adresatów. Każde dziecko dostało również słuchawki, które mają poprawić warunki nauki w trybie zdalnym.

Tegoroczna akcja pierwszy raz objęła podopiecznych dąbrowskiego MOPS-u, którego pracownikiem jest mama naszych absolwentów i dzięki niej dowiedzieliśmy się o trudnym położeniu tych samotnych w większości ludzi. Przygotowaliśmy prezenty dla 61. osób.

Pozostałą po zakupach kwotę wpłaciliśmy na konto fundacji „Iskierka”, na rehabilitację siedmioletniej Emilki Domagalik, którą wspieraliśmy już w ubiegłym roku.

Nasza wewnątrzszkolna kwesta przyniosła 5560,00 zł w gotówce, 10 paczek o wartości około 50 zł każda – przygotowanych samodzielnie przez uczniów jednej z klas dla podopiecznych MOPS-u, 18 podpisanych „pakiecików” czekolada + maskotka, dla dzieci z Będzina oraz 3 czajniki bezprzewodowe, żelazko, piłkę nożną i spore pudło środków czystości przekazanych przez darczyńców do szkoły.

W imieniu Obdarowanych i organizatorów – Serdecznie Dziękujemy!

R.S.

Przedstawiamy jeszcze kilka zdjęć z przeprowadzania opisanych wyżej świątecznych „przedsięwzięć”: