15. wizyta francuskich uczniów w Szkołach Katolickich w Dąbrowie Górniczej

We wtorek, 28.05.2019, zakończyła się 15. wizyta uczniów francuskiego Liceum  Fabert z Metz w Szkołach Katolickich SPSK w Dąbrowie Górniczej.

Kolejny raz mieliśmy okazję zaprezentować  naszą szkołę, miasto i region, a także dzięki bogatemu w różnorodne propozycje programowi pobytu historię naszego kraju.

Nasi goście przyjechali 18.05.2019 i swoją wizytę rozpoczęli weekendem spędzonym w polskich rodzinach. Poniedziałek był pod znakiem szkoły i miasta Dąbrowa Górnicza. Nasza szkoła przygotowała dla francuskich kolegów i koleżanek koncert, w którym wystąpili: pani Sylwia Hołyńska, Ala Przybylska i Zuzia Krzepkowska z kl.2 LO, Zuzia Jańczyk i  Natalia Drozd kl.4b, wiersze w języku francuskim wyrecytowały  Matylda Godzik i Ewa Bocian z grupy klas frankofońskich , na flecie brawurowo zagrał Wiktor Janus z kl. 4b. Koncert się  bardzo podobał, długo oklaskiwano artystów. Ciekawą prezentację multimedialną na temat miasta, regionu oraz ubiegłorocznego  pobytu we Francji polskich uczniów przygotowali z kl. 3 Gim. : Julia Sęga, Zuzanna Pogońska i Jan Madejczyk. Miejsca użyczyła nam gościnna Miejska  Biblioteka Publiczna ze swoim dyrektorem, panem Pawłem Durajem.

Popołudnie było spędzone w duchowej stolicy Polski- na Jasnej Górze w Częstochowie, ważne spotkanie z panią Prezes Marią Chodkiewicz, która zaprosiła uczniów na małe co nieco i wzruszające spotkanie ze śpiewaczką operową, panią Katarzyną Chęsy, która jako misjonarka świecka wyjechała do Kazachstanu i swoim anielskim głosem szerzy wiarę chrześcijańską w tym dalekim kraju. Później radosny czas przy ognisku, rozgrywki sportowe w Olsztynie u podnóża zamku jurajskiego. Oj, mimo późnej godziny nie chciało się wracać do domu.

Kolejne dni obfitowały w wycieczki do Kopalni Soli w Wieliczce, niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, Warszawy, Krakowa, uwieńczeniem pobytu Francuzów w Polsce był 3-dniowy wyjazd w Tatry z zakwaterowaniem u naszych wieloletnich przyjaciół, Państwa Galiców. W dwa pierwsze dni lało jak z cebra, ale młodzież cudownie spędzała wspólnie czas na zabawach i grach towarzyskich, tańcach, do których zostali zaproszeni również  nauczyciele. Uczniowie przekomarzali się w potyczkach fonetycznych, który język jest trudniejszy do opanowania.

10 dni spędzonych razem były wyjątkowym czasem współistnienia wielokulturowego młodego, europejskiego pokolenia, w którym ani różnorodność religijna, ani różny kolor skóry nie zakłócił zgodnego spędzenia razem tych dni.

Wymiana była bardzo udana, bo przyjmujące rodziny otoczyły swoich francuskich gości ciepłem i wielką gościnnością, bo  polscy uczniowie zdali egzamin ambasadora swojego kraju na ocenę celującą, bo pani Dyrektor Ewa Raszka była obecna w każdej sytuacji, kiedy była potrzebna, bo pomogli w organizowaniu programu inni nauczyciele i uczniowie – wielkie podziękowanie dla pani prof. Małgorzaty Nowak za przygotowanie z Benedyktem Okamferem i Ulą Kozłowską lekcji języka polskiego oraz pani prof. Agnieszce Micor za sprawowanie opieki nad grupą polską w Częstochowie.

Bardzo wszystkim dziękuję.

Zapraszam do naszej galerii.

Teresa Konieczniak