Wizyta uczniów francuskiego Liceum Fabert

We wtorek, 29.05.2018 zakończyła się wizyta w Polsce grupy 15 uczniów francuskiego Liceum Fabert w Metz. Przyjechali do nas z Lotaryngii, regionu położonego w północno-wschodniej Francji, aby poszerzyć swoją wiedzę o krajach europejskich. Towarzyszyło im dwoje nauczycieli, Joёlle Carme i Thierry Kany, którzy zakochani w naszym gościnnym kraju organizują wymianę z naszą szkołą od 13 lat.
W czasie 9-dniowego pobytu w Polsce młodzi Francuzi mieli okazję poznać nie tylko Dąbrowę Górniczą, ale wiele różnych ciekawych i urokliwych miejsc, a także, mieszkając w rodzinach polskich uczniów poznać codzienne życie swych rówieśników z Polski.

O to, aby Francuzi nie czuli się zbyt obco w naszym kraju zadbała pani Marta Mokrzycka ze swoimi asystentkami organizując lekcję języka polskiego. Tak więc na samym początku wizyty uczniowie francuscy poznali parę przydatnych zwrotów polskich.

Jak co roku wyjechaliśmy z naszymi gośćmi na trzydniowy wyjazd integracyjny w Tatry, gdzie wspólnie z uczniami polskimi, dzielnie pokonywali wielokilometrowe trasy turystyczne. W tym roku dopisała nam idealna pogoda, można więc było wydłużyć wspólne bycie razem do późnych godzin nocnych przy ognisku. Towarzyszyła nam młodzież ze szkoły SPSK w Czarnym Dunajcu z panią dyrektor Teresą Dziwisz, a góralski zespół muzyczny przybliżył tradycję muzyczną tego regionu . Uczniowie francuscy przekonali się, że zatańczyć zbójeckiego w pełnej krasie, to nie taka prosta sprawa. Radości było mnóstwo.

Wycieczki do Warszawy, Krakowa, Pszczyny były okazją do poznania historii naszego kraju.
Francuzi zwiedzili także Nazistowski Obóz Koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Młodzi ludzie w wielkim skupieniu wysłuchali opowieści o eksterminacji oraz o męczeństwie i bohaterstwie więźniów. Pozostała gorzka refleksja, że to ludzie ludziom tak okrutny los zgotowali.Byliśmy również w Częstochowie, na Jasnej Górze, gdzie historia narodu polskiego łączy się z jego duchowością.

Po zwiedzeniu klasztoru zostaliśmy zaproszeni na spotkanie z panią Prezes SPSK, Marią Chodkiewicz i członkami Zarządu. W spotkaniu uczestniczyła również pani dyrektor naszej szkoły, Ewa Raszka. Rozmawialiśmy o możliwości kontynuacji naszego międzynarodowego projektu i jego ewentualnego poszerzenia o inne szkoły Stowarzyszenia.

Potem Olsztyn k /Częstochowy i długo oczekiwane zajęcia sportowe, które przygotował pan Krzysztof Jurczyk. Dzień zakończył się ogniskiem i oczywiście smażoną kiełbaską.

Trudno było się rozstać po tylu dniach spędzonych razem. Nasi francuscy goście byli wzruszeni serdecznością i gościnnością polskich rodzin. Uczniowie polscy wyjadą z rewizytą do Metz 27 września 2018. Mamy nadzieję, że nawiązane przyjaźnie pozwolą jeszcze na kolejne spotkania, już indywidualne, w czasie wakacji, a Polska nie będzie jedynie punktem na mapie Europy, ale mnóstwem ciepłych wspomnień. Było to bardzo ważne spotkanie młodych ludzi, okazja do wymiany poglądów oraz żywe doświadczenie możliwości pięknego bycia razem pomimo różnorodności kulturowej i różnych tradycji.

Organizatorzy tej wymiany składają bardzo gorące podziękowania wszystkim uczniom i ich rodzinom za przyjęcie francuskich gości oraz za stworzenie prawdziwie domowej atmosfery.

Teresa Konieczniak