XI Spotkanie z Podróżnikiem za nami

W styczniu w naszej szkole gościliśmy kolejną osobę, która podzieliła się z nami swoją podróżniczą pasją. Nasz gość, pan inżynier Piotr, od lat jeździ po Polsce i po Europie na rowerze górskim, wybierając na swoje eskapady właśnie góry. W swoim rowerowym port folio ma wielodniowe wyprawy w polskie i słowacki Karpaty, w Sudety oraz w Alpy włoskie. Trasy wypraw wiodły najczęściej szlakami wytyczonymi dla turystów pieszych, wymagały więc niezwykłego przygotowania fizycznego oraz sprzętowego. Przybyli słuchacze dowiedzieli się wiele o planowaniu i przygotowaniach do wyprawy rowerowej w góry: znaczeniu kondycji, techniki jazdy, roweru i innych detali ekwipunku rowerzysty na kilkudniowej wycieczce. Każdy przejechany kilometr, a ma się wrażenie, że większość z nich wiedzie pod górę ;), to trud wwożenia swoich własnych kilogramów i wszystkiego, co mamy w plecaku (raczej plecaczku – 15 litrów) na przełęcze i szczyty, na które często turysta pieszy wchodzi z niemałym wysiłkiem.
Uczniowie zobaczyli profesjonalny rower górski, mapy, strój, a przede wszystkim niezwykłe zdjęcia i film z wojaży pana Piotra. Jak zwykle też, dzięki zaangażowaniu rodziców, naszego gościa i całe zebrane audytorium, mogliśmy podjąć domowym ciastem, różnymi przekąskami i pyszną herbatą.

R.Siedlecki